Już w czerwcu Fundacja Obraz w pigułce rusza z nowym projektem w Wadowicach. Projekt finansowany przez Miasto Wadowice będzie skierowany do dzieci przebywających na leczeniu w Powiatowym Szpitalu im. Jana Pawła II w Wadowicach oraz mieszkańców Wadowic, którzy w Wadowickim Centrum Kultury będą mieli okazje namalować obraz dla Szpitala.

Czym jest Obraz w pigułce?

Nasza akcja składa się z 3 etapów:
1. Warsztaty z dziećmi w szpitalu
W pierwszym etapie odwiedzamy szpital dziecięcy, aby przeprowadzić warsztaty lepienia plasteliny z dziećmi. Dzieci lepią pracę na zadany temat. Przeważnie staramy się zaprosić osoby związane z tematem, tak aby spotkanie miało też dla dzieci wymiar edukacyjny.
2. Malowanie obrazu
Następnie pod okiem artysty malarza dr hab. Marcina Kowalika, każdy chętny może dołączyć się do malowania obrazu na podstawie plastelinowych modeli.
3. Wernisaż
Na koniec gotowy obraz przekazywany jest szpitalowi podczas uroczystego wernisażu.
 

Tematem edycji, a zarazem tytułem obrazów będą – „Tradycyjne zabawki”. Ptaszki, karuzelki, klepotki, koniki, wozy drabiniaste wytwarzane z drewna, stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego okolicznych wadowickich gmin. To właśnie na tych terenach istnieje najstarszy ośrodek zabawkarstwa ludowego w Polsce. Tradycja wytwarzania zabawek z drewna sięga I poł. XIX wieku, przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała do dziś.

Ludowe zabawki zachwycają bogactwem kolorów i kształtów, dlatego będą znakomitą inspiracją w procesie tworzenia plastelinowych makiet przez dzieci i malowania obrazów.

Praca, która powstała w Poznaniu podczas edycji "Świat bez wad"
Praca, która powstała w Poznaniu podczas edycji „Świat bez wad”

Jak dołączyć?

Zapraszamy do malowania!

Projekt Obrazu w pigułce w Wadowicach odbędzie się według stałego schematu.

Pierwszym wydarzeniem będą warsztaty z dziećmi – 3 czerwca wSzpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Wadowicach. Dzieci podczas warsztatów dowiedzą się o historii zabawkarstwa. Zainspirowane ludowymi wytworami z drewna, stworzą makiety z plasteliny pod tytułem: „Tradycyjne zabawki”.

Następnie, w kolejnym etapie mieszkańcy Wadowic z pomocą artystów i wolontariuszy będą mieli okazję namalować wielkoformatowy obraz na podstawie prac dzieci. Malowanie obrazu odbywać się będzie od 4 do 8 czerwca w Wadowickim Centrum Kultury.

Finał akcji w formie uroczystego wernisażu odbędzie się 26 czerwca w Szpitalu Powiatowym w Wadowicach. Tam zaprezentujemy ukończone dzieło i przekażemy je dla Szpitala. 

Terminy w skrócie:

 1. Warsztaty w szpitalu 3 czerwca
 2. Malowanie w Wadowickim Centrum Kultury (Teatralna 1, Wadowice):
  I. 4 czerwca (wtorek) – 15:00-18:00
  II. 5 czerwca (środa) – 11:00-14:00
  III. 6 czerwca (czwarek) – 13:00-16:00
  IV. 7 czerwca (piątek) – 13:30-16:30
 3. Wernisaż 26 czerwca w Szpitalu Powiatowym w Wadowicach
 

Partnerzy:

//]]>