Wernisaż „Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci”

Wernisaż obrazu „Internet”
20 grudnia 2017
„Zdrowe wakacje” z Obrazem w pigułce
18 maja 2018

    Rodzice, dzieci i wolontariusze spotkali się 25 kwietnia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, aby na wernisażu kończącym kolejną edycję akcji “Obraz w pigułce” odsłonić najnowszy obraz. Przy procesie powstawania obrazu brały udział dzieci z Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego podczas warsztatów 11 kwietnia, a także dzieci z Domu Dziecka św. Ludwika w Krakowie w czasie malowania obrazu 18 kwietnia w pracowni Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Nad merytoryczną stroną akcji czuwały policjantki z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji.

Obraz w pigułce jest akcją zapoczątkowaną przez dr. hab. Marcina Kowalika z ASP w Krakowie. Za każdym razem składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich są warsztaty z dziećmi ze szpitala, które tworzą figurki i makiety z plasteliny.

    Następnie w drugim etapie twórczość z warsztatów jest malowana na płótnie wspólnie z wolontariuszami i studentami ASP. Od strony formalnej mamy do czynienia z „dziełem w dziele” – świat przedstawiony przez dzieci za pomocą plasteliny jest ponownie interpretowany podczas malowania.

    Ostatnim krokiem jest już tylko przekazanie obrazu dla szpitala podczas uroczystego wernisażu.

    Do tej pory tematami były: „Za moim oknem”, „Ogród”, „Kosmos”, „Gra”, „Las”, „Podwodny świat”. Podczas tej edycji podjęliśmy bardziej poważny temat bezpieczeństwa w sieci. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci – czy to podczas korzystania z internetu czy aplikacji mobilnych, powinno być dla nas jednym z najważniejszych priorytetów. Świat rzeczywisty i wirtualny stapia się dzisiaj dzieciom w jeden, a to z kolei stwarza dla nich bardzo realne problemy z oddzieleniem dostępnych treści czy też bezkrytycznym przenoszeniem zachowań ze świata wirtualnego w rzeczywisty. Właściwa edukacja pozwala przesuwać wg potrzeby granice kontroli. Jednocześnie dorośli muszą nieustannie wspierać wybory dokonywane przez dziecko, uświadamiać oraz reagować na sytuacje ryzykowne.

 

//]]>